ТЕН – забруднення та способи очищення бойлера

Бойлером називають пристрій для нагріву води, що проходить в системі теплопостачання та забезпечення гарячою водою. Всім відомо, що якість води, що подається через водопровід, дуже низька. В умовах контакту ТЕНу водонагрівача з жорсткою водою виникають такі процеси, як відкладення кальцію, солей, вапна. Ці проблеми виникають у різної побутової техніки, в тому числі і у бойлерів. У них основним елементом є ТЕН. Він встановлений у водонагрівачі та відповідає за підігрів води. Очищення бойлера необхідне кожному приладу не менше одного разу на рік. Як це зробити правильно, ми розповімо в цій статті.

Трубчастий електричний нагрівач (ТЕН) – це електроприлад, який перетворює електричну енергію в теплову. ТЕН представляє собою металеву трубку, всередині якої розташований провідний теплоізолятор. Цей ізолятор містить ніхромову нитку. Струм проходить через нитку, необхідна потужність надходить на поверхню ТЕНу та підігріває воду.

види тенів бойлера і їх чистка

Види оболонок ТЕНу:

 1. мідна (призначена для лужного середовища, води, харчової, тютюнової промисловості);
 2. нержавіюча (універсальний варіант);
 3. з вуглецевої сталі (для повітря, іноді для води);
 4. металева (чорний метал або кольоровий – латунь, алюміній і ін.).

Сфера використання ТЕНів дуже різноманітна, адже вони практично універсальні. При експлуатації характеризуються надійністю, безпекою та працездатністю. На їх роботу не впливають удари та вібрації, тому їх легко можна вмонтувати в різні прилади, в тому числі і в бойлери. Їх широко використовують в промисловому обладнанні, побутовій техніці, сільському господарстві, на комунальних підприємствах. За рахунок використання поганої води, на приладах утворюється накип. Це призводить до неправильної роботи: неприємний запах з бойлера, поганий підігрів води або зовсім непрацездатність.

Причини забруднення ТЕНу:

 • несправність або поломка трубчастого електричного нагрівача (підлягає ремонту);
 • обрив або перегрів нитки в ніхромовій спіралі, що створює розрив в електричній мережі і ТЕН перестає грітися (не підлягає ремонту);
 • замикання або пробій корпусу ТЕНу (ізоляція пристрою порушується, відбувається витік струму, і бойлер б'є електричним струмом в разі відсутності заземлення; підлягає ремонту – необхідна заміна на новий ТЕН);
 • відкладення шару накипу на поверхні (призводить до зниження швидкості нагріву і витоку електричного струму; підлягає ремонту – очищення від накипу поверхні ТЕНу).

Способи чищення бойлера

Особливості очищення бойлера

Очищення накипу на ТЕНі проводять тільки в нагрівачі, відключеному від мережі. Потім потрібно перекрити кран, який доставляє воду в пристрій. У нагрівальному баку не повинно бути ні краплі вологи. Зливають її через шланг і виводять в унітаз або раковину. Потім потрібно відкрити клапан і від'єднати від баку трубу для холодної води. Хвилин через тридцять вся вода вийде, тоді можна буде демонтувати кришку, від'єднувати дроти і термореле.

Наступний етап: відкручування гайок і видалення фланцю. Витягти його можна через отвір в баку. Потрібно спочатку його легенько штовхнути, потім перевернути і за руками витягнути через отвір. Фланець має несиметричні розміри, його буде складно поставити на місце при складанні, якщо не запам'ятати розташування.

Механічний спосіб очищення ТЕНу

Після вилучення ТЕНу потрібно відразу приступити до його очищення. Не треба чекати, коли він висохне, він непогано чиститься і в мокрому стані. Очищення елементу проводять жорсткою металевою щіткою. Деякі використовують інші підручні засоби: гострий ніж, металевий скребок або лопатку. Залежно від якості води на ТЕНі утворюється шар накипу.

Чим вода гірша, тим шар вапняних відкладень більше. Саме через це бойлер погано гріє воду або зовсім не працює. Додатково можна відполірувати очищений нагрівальний елемент наждачним папером, тоді елемент буде працювати в економічному режимі і менше витрачати електрики.

Хімічний спосіб очищення ТЕНу в бойлері

Він досить ефективний, тому найбільш популярний. Для цього методу очищення потрібно:

 • широка та глибока ємність;
 • концентрований засіб від накипу;
 • 70% оцтова кислота. 

Очищати нагрівальні елементи можна харчовою оцтової кислотою. Потрібно стежити, щоб розчин покривав тільки ТЕН бойлера і не потрапляв на ущільнювачі. 30 хвилин вистачає, щоб повністю очистити елемент від накипу. Після цього слід витягти його з розчину, сполоснути під проточною водою і витерти насухо м'якою тканиною.

Перед встановленням очищеного від накипу ТЕНу слід звернути увагу на наявність анодного покриття. Якщо воно пошкоджене, то нагрівальний елемент потрібно замінити на новий, адже анод не дає металу іржавіти й руйнуватися.

Отже, ми зробили дві основні операції: 

 1. очистили нагрівальний елемент від накипу;
 2. промили бак від бруду і осаду.

Тепер можна сміливо встановлювати демонтовані частини на своє місце. Якщо ви боїтеся не впоратися з очищенням водонагрівача самостійно, то можна звернутися в наш сервісний центр. У нас працюють досвідчені фахівці, які швидко проведуть очищення бойлера.

Читайте також: Як часто потрібно чистити бойлер.

Професійне чищення

Очищення ТЕНу від Servis044

Чи варто звертатися до фахівців або можна почистити бойлер самостійно? Ось питання. Напевно, безпечніше для клієнта буде довірити цю роботу професіоналам. Очищення ТЕНу у водонагрівачі потрібно проводити регулярно. Якщо цього не робити, то на елементі поступово утворюється товстий шар накипу. Він призводить до перегріву елемента, а іноді до його деформації. Це може призвести до замикання електрики та травмування людини.Замовити дзвінок!

 • +38
 • Передзвоніть меніПередзвоніть мені
  ×