Заміна ТЕНу в бойлері – коли і як змінювати ТЕН

ТЕН – нагрівальний елемент, що забезпечує підігрів води в бойлері за рахунок високого опору току, що забезпечує перетворення електричної енергії в теплову. Фактично, бойлер представляє собою аналог електричного чайнику в збільшеному розмірі, який не має потреби, на відміну від останнього, швидко доводити великий обсяг води до температури кипіння.

Заміна Тена в бойлері

Термін служби ТЕНу в бойлері

Стандартним терміном експлуатації нагрівального елементу вважається період 2 роки. Насправді він може бути значно менший. Мова про недотримання правил експлуатації і наявність одного з таких негативних факторів:

 • низька якість води (великий вміст солей, які осідають на поверхні ТЕНу та погіршують відведення тепла, що призводить до перегріву й перегоранню);
 • частота використання бойлера (з якою періодичністю включається нагрівальний елемент);
 • максимальна температура підігріву води;
 • робота "на суху".

Для запобігання проблем в сучасних бойлерах існує захист від «сухої» роботи (в цьому випадку блокується робота ТЕНу), використовують магнієвий анод, що захищає нагрівач від відкладення на його поверхні солей. Корозія й забруднення ТЕНу призводить до того, що з бойлера тече іржава вода, він погано гріє або зовсім не працює.

Як перевірити працездатність ТЕНу водонагрівача

Для діагностики стану нагрівача необхідно його демонтувати наступним чином: 

 1. злийте воду з бойлера через зворотній клапан або через місце її введення;
 2. відключіть всі шланги (в них також може знаходитися вода);
 3. зніміть бойлер і поставте його на підлогу;
 4. зніміть декоративну кришку та шайби з патрубків;
 5. відкрутіть гвинти або відстігніть засувки, які утримують кришку з ТЕНом;
 6. відключіть термостат, зафіксувавши підключення проводів;
 7. витягніть термостат, потягнувши його акуратно вниз;
 8. зніміть сам нагрівальний елемент (він кріпиться на гайки або болти в залежності від виду бойлера). 

Тепер можна провести діагностику ТЕНу. Спочатку потрібно провести візуальний огляд для оцінки цілісності корпусу, обсягу накипу на поверхні. При наявності пошкодження ізоляції необхідна тільки заміна, простим очищенням бойлера тут не обійтися. В іншому випадку необхідно перевірити опір і наявність пошкодження ізоляції. Перший повинен дорівнювати приватному квадрату напруги в вольтах і потужності бойлера у ВАТ. Якщо вимір мультиметром відповідає розрахунковому показнику, то ТЕН цілий. При опорі в районі нуля або такому, що йде до нескінченності, можна говорити про обрив або замикання ланцюга, тому необхідна також заміна. Для виміру на пробій досить один щуп мультітестеру з'єднати з корпусом, а другий з контактом. Якщо в режимі зумера з'явився звук, то необхідна також заміна ТЕНу.

Поміняти ТЕН у водонагрівачі

Як замінити ТЕН в бойлері (покрокова інструкція)

Якщо нагрівальний елемент вимагає заміни, то встановити його можна за наведеною нижче покроковою інструкцією. Для цього попередньо потрібно купити ТЕН (зробити це можна в компанії, яка займається бойлерами та запчастинами до них). Підібрати потрібний нагрівач допоможе модель вашого пристрою, на підставі якого можна визначити необхідну потужність.

Також при заміні ТЕНу в бойлері бажано виконати загальне профілактичне обслуговування. Мова про очищення внутрішнього баку від наявного накипу, промивання його водою. Далі роботи включають наступні етапи:

 • встановлення ТЕНу на місце та підключення проводів відповідно до складеної раніше схеми;
 • монтаж захисного ковпака;
 • підключення бойлера до водопроводу та контроль наявності витоків з усуненням останніх за необхідності;
 • підключення пристрою до електромережі;
 • включення бойлера після повного заповнення баку.

Нюанси при заміні ТЕНу

На практиці при заміні нагрівального елементу можуть виникнути різні складнощі. Наприклад, ТЕН може бути сильно деформований, що ускладнить його демонтаж, це вимагає іноді незвичайної вправності. Також майже завжди доводиться мати справу з великою кількість бруду та відкладень солей на дні бойлера через підвищений вміст жорсткості, що характерно для наших широт.

Після складання важливо проконтролювати стан ущільнювальної гумової прокладки, що забезпечує герметичність. Бажано також встановити новий магнієвий анод, що захищає ТЕН від накипу. В іншому випадку може знадобитися повторне розбирання бойлера для усунення недоліків, бо термін служби нового нагрівача буде сильно скорочений. Для запобігання проблем і сумнівів у власній кваліфікації бажано звертатися до фахівців сервісного центру, які виконають роботу швидко, на якісно високому рівні та за доступною ціною.Замовити дзвінок!

 • +38
 • Передзвоніть меніПередзвоніть мені
  ×